Wiosna to najlepszy czas na rozpoczęcie termomodernizacji domu

Posted By: Technologia Grzewcza In: Porady On: Comment: 0

Ocieplenie domu w połączeniu z odpowiednim ogrzewaniem ograniczy straty ciepła

Wiosna to nie tylko czas odnowy oraz ciepłych i słonecznych dni, które dodają nam energii i poprawiają nastrój, ale także zakończenie sezonu grzewczego i czas podsumowań. Wysokie rachunki to znak źle zbilansowanej gospodarki cieplnej, dlatego u progu wiosny warto zastanowić się nad przeprowadzeniem kompleksowej termomodernizacji naszego domu by lepiej przygotować się do następnej zimy.

Po pierwsze – izolacja budynku
Termomodernizacja to wprowadzenie takich zmian, które ograniczą ucieczkę ciepła w zimie i zapewnią bardziej ekonomiczne i energooszczędne ogrzewanie wnętrza. Ale to nie jedyna korzyść, jaka płynie z ocieplenia budynku. Termomodernizacja daje nam również lepszą izolację w czasie okresu letniego i sprawia, że dom jest lepiej chroniony przed wysoką temperaturą. Samo przeprowadzenie ocieplenia budynku ma również kluczowy wpływ na późniejszy wybór źródła ogrzewania w naszym domu i w rezultacie wysokość naszych rachunków w okresie grzewczym. Termomodernizacja powoduje przede wszystkim zmniejszenie projektowego obciążenia cieplnego budynku, co pozwala na dobór urządzenia grzewczego o mniejszej mocy, niż byłoby to wymagane przed wykonaniem docieplenia. Wpływa to na niższe koszty inwestycyjne w kolejnym etapie modernizacji, czyli wymianie źródła ciepła – mówi Patryk Jabłoński, Business Development Manager, Bosch Termotechnika.
 
A co z ogrzewaniem?
Drugi, a zarazem kluczowy etap skutecznej termomodernizacji to właśnie wybór odpowiedniego urządzenia grzewczego. W tym temacie warto skorzystać z dofinansowań i programów rządowych, które nie tylko odciążą nasz portfel, ale również pomogą dobrać urządzenie zapewniające zmniejszenie lub całkowitą eliminację emisji szkodliwych substancji. To bardzo istotne w kontekście ogromnego problemu ze smogiem, z którym borykamy się szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Przykładem takiego programu jest „Czyste Powietrze”. Celem Programu jest walka z zanieczyszczeniem powietrza. Dzięki Programowi właściciele domów jednorodzinnych mogą wymienić przestarzałe, nie ekologiczne źródło ciepła, np. stary kocioł węglowy, na nowoczesne urządzenie grzewcze. Taką możliwość zyskują także osoby, które planują lub realizują budowę nowego domu jednorodzinnego.
 
Wysokość dofinansowania zależy od dochodów gospodarstwa domowego, w przeliczeniu na członka rodziny i może sięgać aż 90% procent kosztów kwalifikowanych inwestycji. Pozostałe 10% może być pokryte przez korzystnie oprocentowaną pożyczkę, którą można uzyskać w ramach Programu „Czyste Powietrze”. Okres jej spłaty może wynosić nawet 15 lat. Pełną informację o zasadach Programu znaleźć można na stronie http://powietrze.mos.gov.pl/.
 
Pompy ciepła Junkers-Bosch z dofinansowaniem
Junkers-Bosch ma w swojej ofercie szereg urządzeń, które spełniają warunki Programu, a ich zakup i instalacja może być objęta dofinansowaniem.  Należą do nich m.in. powietrzne pompy ciepła Bosch Compress CS7000i AW typu monoblok, pompy split Bosch Compress CS3000 AWS oraz gruntowe pompy ciepła Bosch Compress CS6000.
 
Pomoc w doborze urządzenia można uzyskać m.in. u Autoryzowanych Instalatorów marki Junkers-Bosch, do których kontakt znaleźć można na stronie http://dealersearch.junkers.pl/pl/installer.

Comments

Leave your comment

Produkt dodany do porównania.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.Learn more